Imieniny: Grzegorz, Magda, Mariusz
piątek 25 maja 2018

Pogoda

Urząd Dzielnicy Wesoła

18/04/2017

Rozlicz swój PIT w Warszawie

Rozlicz swój PIT w stolicy

We wtorek, 2 maja upływa termin na złożenie deklaracji podatkowej za 2016 rok. Miasto poprzez kampanię informacyjną oraz różnego rodzaju gratyfikacje, zachęca mieszkańców do płacenia podatków w stolicy.

Podatek od osób fizycznych (PIT) to podstawowe źródło dochodu stolicy. Prognozuje się, że w 2017 r. osiągnie poziom 4,931 mld zł, przy czym średnio od każdego podatnika do budżetu miasta w tym roku trafi 3,8 tys. zł.Za te pieniądze Warszawa może funkcjonować i rozwijać się dla swoich mieszkańców.

Jak rozliczyć PIT w Warszawie?

To proste. Wystarczy przy wypełnianiu zeznania podatkowego za ubiegły rok, na pierwszej stronie w części B, wpisać adres zamieszkania w Warszawie. Chodzi tu nie o miejsce zameldowania z dowodu osobistego, a o faktyczne miejsce, w którym aktualnie żyjemy.

Warto płacić podatki w stolicy

Miasto już od kilku lat zapewnia udogodnienia dla mieszkańców rozliczających podatek w Warszawie. Stołeczni podatnicy płacą mniej za bilety długookresowe, ponadto mogą korzystać z szerokiej oferty zniżek w ramach Karty warszawiaka i Karty młodego warszawiaka, działających na bazie Warszawskiej Karty Miejskiej i innych elektronicznych nośników. Na posiadaczy kart czeka już ponad 100 atrakcyjnych ofert przygotowanych przez liczne miejskie instytucje oraz prywatne firmy handlowe i usługowe – ośrodki sportu i rekreacji, kina, muzea i teatry, firmy cateringowe, gabinety i centra medyczne, kluby fitness, bary i restauracje, szkoły językowe oraz muzyczne, księgarnie, sklepy i serwisy internetowe oraz ośrodki wypoczynkowe. Pełny katalog ofert dostępny jest tu. Można m.in. otrzymać 62 proc. zniżkę na wybrany kurs języka angielskiego, 50 proc. ulgę na wybrane usługi medyczne, kupić taniej bilety do muzeów i kin (od 3 do 10 zł), czy dostać 15 proc. bonifikatę na usługi w serwisie samochodowym i motocyklowym.

Mieszkańcy Warszawy, płacący tu podatki, otrzymują również dodatkowe punkty przy zapisach dzieci do żłobków i przedszkoli. Dzięki temu mają pierwszeństwo w przyjęciu dzieci do wybranej placówki niż osoby o takim samym statusie, które nie płacą tu podatków.

 

nadgryziona wiata autobusowa