Imieniny: Bogusław, Elżbieta, Krzysztof
niedziela 23 września 2018

Pogoda

Urząd Dzielnicy Wesoła

26/04/2017

Psy i koty

przytulone pyskami pies i kot

Ruszyła akcja sterylizacji, kastracji i czipowania

Miasto Stołeczne Warszawa  ponownie finansuje sterylizację i kastrację psów i kotów. Po blisko roku przerwy, spowodowanej rozstrzygnięciem nadzorczym wojewody mazowieckiego, bezpłatne zabiegi można wykonywać w kilkudziesięciu lecznicach weterynaryjnych. Kontynuowana jest również akcja bezpłatnego czipowania zwierząt.

ABC zabiegów

Właściciele psów i kotów zamieszkujący na terenie Warszawy mogą skorzystać z możliwości bezpłatnej sterylizacji i kastracji psów i kotów w  kilkudziesięciu lecznicach weterynaryjnych. Ich aktualny wykaz można znaleźć tutaj.

Pokrywane są  koszty zabiegu obejmujące:

 • wizytę kwalifikującą w tym badanie kliniczne przed zabiegiem w siedzibie zakładu leczniczego dla zwierząt,
 • wykonanie standardowego zabiegu sterylizacji/kastracji w narkozie infuzyjnej,
 • zapewnienie psu/kotu opieki pooperacyjnej do czasu wybudzenia psa/kota z narkozy, w tym podanie środka przeciwbólowego i antybiotyku,
 • wizytę kontrolną, w siedzibie zakładu leczniczego dla zwierząt, obejmującą badanie kliniczne oraz zdjęcie szwów.

Jeżeli w trakcie wizyty kwalifikującej, po badaniu klinicznym, stwierdzona zostanie konieczność wykonania badań dodatkowych (np.: EKG, RTG, USG, badanie krwi, moczu) miasto nie pokrywa ich kosztów, jak również nie ponosi kosztów wykonania innych dodatkowych zabiegów/usług. Decydujące zdanie w sprawie rodzaju koniecznych badań ma lekarz, który będzie operował zwierzę. Miasto nie bierze również odpowiedzialności za ewentualne powikłania pooperacyjne i nie ponosi kosztów związanych z ich leczeniem.

 Warunkiem skorzystania z zabiegu finansowanego przez Miasto Stołeczne Warszawę jest:

 • wypełnienie przez właściciela zwierzęcia – w dwóch egzemplarzach – formularza pn. „Wniosek właściciela o wykonanie zabiegu sterylizacji/kastracji* psa/kota* w 2017 roku”.  (Dostępny w zakładach leczniczych),
 • okazanie dowodu tożsamości,
 • okazanie dokumentu potwierdzającego prawa do zwierzęcia (np. książeczka zdrowia, paszport psa/kota),
 • zwierzę musi być oznakowane elektronicznie (zaczipowany). Ponadto, w przypadku psów wymagane jest, aby pies posiadał aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Czipowanie czworonogów

Miasto kontynuowanuję  również akcję bezpłatnego czipowania psów i kotów. W ciągu 10 lat prowadzenia akcji elektronicznemu znakowaniu poddanych zostało ponad 88 tysięcy czworonogów. Tylko w 2016 roku zaczipowano 4793 czworonogi.  Czipowanie zwierząt wykonywane jest w tych samych lecznicach co zabiegi sterylizacji i kastracji.

Warunki skorzystania z bezpłatnego oznakowania psa/kota:

 • wypełnienie w dwóch egzemplarzach przez  właściciela/organizację pozarządową/inny podmiot wniosku o wykonanie  elektronicznego oznakowania psa/kota. (Dostępny w zakładach leczniczych,
 • okazanie dowodu tożsamości,
 • okazanie dokumentu potwierdzającego prawa do zwierzęcia  (np. książeczka zdrowia, paszport psa/kota),
 • ukończone przez zwierzę 12 tygodni życia.
 • Dodatkowo w przypadku psów – okazanie aktualnego świadectwa szczepienia przeciwko wściekliźnie.

Po zaczipowaniu właściciel otrzymuje podpisany przez lekarza egzemplarz wniosku, a dane dotyczące zwierzęcia i jego właściciela są wprowadzane do Międzynarodowej Bazy Danych Safe-Animal (zrzeszonej w European Pet Network): www.safe-animal.eu w terminie do 14 dni od dnia wszczepienia mikroprocesora.

Obie akcje, prowadzone będą do 15 grudnia 2017 r. lub wyczerpania środków finansowych. Koordynowane są przez Wydział Spraw Zwierząt Biura Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy. Szczegółowe informacje dot. akcji znajdują się na stronie bip.warszawa.pl/bos w zakładce: „zwierzęta w mieście”.