Imieniny: Dominika, Mateusz, Anastazy
wtorek 22 stycznia 2019

Pogoda

100 lat niepodległej Polski

01/02/2018

Ostatnie pożegnanie

starsza kobieta wpisuje się do książki         Wspomnienie śp. Barbary Buczek-Płachtowej

 29 stycznia 2018 roku zmarła, wieku 85 lat śp. Barbara Buczek-Płachtowa, archeolog, pisarka, popularyzatorka historii Starej Miłosny.

Urodziła się w 1933 roku w Biłgoraju, gdzie żyła wraz z rodziną w czasie II wojny światowej. Jej ojciec Edward Buczek należał do komórki wywiadowczej Armii Krajowej. Pani Barbara wspominała tamte czasy i działalność ojca w dokumencie „Fotograf partyzantów” (reż. Wiesław Paluch, 2010).

Łączyła pasję do archeologii i pisarstwa. Pracowała naukowo, podróżowała po świecie, a relację z wyprawy na Malediwy publikowała w „Przekroju”. Jest autorką kilku książek.

Od 1981 r. aż do śmierci mieszkała w Starej Miłośnie, która okazała się jej miejscem na ziemi. Z tej miłości  powstały dwie książki „Dzieje Dóbr Miłosna” (2010) oraz „Miłosna-Stara Miłosna 1887-2012” (2017), będące solidną bazą wiedzy o lokalnej historii, napisanej lekko i wciągająco.

Ś.p. Barbara Buczek-Płachtowa znacząco przyczyniła się do popularyzacji historii Dzielnicy Wesoła wzmacniając integrację wspólnoty lokalnej. Była osobą ciepłą, pogodną i otwartą, tak wspominają ją ci którzy mieli okazję ją poznać. „Nie odchodzi się tak naprawdę i zupełnie bo mimo wszystko - pozostaje się w czyjejś pamięci…”

Hołd Jej pamięci oddaje Dzielnica Wesoła.

Zarząd i Rada Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy

 

Nabożeństwo żałobne odbędzie się 5.02.2018 r. (poniedziałek) o godz. 12:00

wkościele Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starej Miłośnie, ul. Borkowska 1
po czym nastąpi wyprowadzenie na cmentarz w Starej Miłośnie