Imieniny: Magdalena, Maksymilian, Urszula
piątek 29 maja 2020

Pogoda

Urząd Dzielnicy Wesoła

07/01/2020

Likwidacja "kopciuchów"

Zlikwiduj kopciucha, weź dotację

Dofinansowanie do 100% kosztów ekologicznych inwestycji

 

W związku ze zmianami w funkcjonowaniu urzędów, Warszawa wprowadza możliwość zdalnego składania wniosków o udzielenie dotacji na wymianę kotłów, palenisk na paliwo stałe albo olej opałowy. 

Nabór wniosków na wymianę „kopciuchów” jest otwarty mimo ograniczeń w pracy urzędu m.st. Warszawy i urzędów dzielnic. Obecnie wniosek można przesłać do miejskiego Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej (BOPiPK) na trzy sposoby:

  • mailowo - wypełniony formularz należy zeskanować i przesłać na adres sekretariat.bopipk@um.warszawa.pl,
  • telefonicznie - zadzwoń na numer 22 325 96 06. Dyżurujący specjaliści w godz. 8.00-16.00 odpowiedzą na pytania i wypełnią papierowy wniosek na podstawie danych, które zostaną podyktowane. Wniosek będzie można uzupełnić i podpisać w późniejszym terminie,
  • korespondencyjnie - można przesłać wypełniony wniosek w wersji papierowej na adres: Urząd m.st. Warszawa, Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej, ul. Kredytowa 3, 00-056 Warszawa.

Ewentualne braki w przesłanym wniosku nie powodują jego odrzucenia. Wszystkie wątpliwości zostaną wyjaśnione telefonicznie lub mailowo, a brakujące dane i oryginalne podpisy uzupełnione przed rozpoczęciem inwestycji, podczas spotkania z przedstawicielami urzędu. Wnioski będą przyjmowane w trybie zdalnym aż do odwołania.

W Wesołej odbyły się dwa spotkania poświęcone tematyce dofinansowania ekologicznych inwestycji. Jeśli szukają Państwo informacji prosimy o zapoznanie się z informacją na stronie internetowej. Można także skorzystać z pomocy pracowników Wydziału Obsługi Mieszkańców oraz Wydziału Ochrony Środowiska. 

 
Warszawa udziela dotacji na nowych, bardziej atrakcyjnych zasadach na likwidację kopciuchów, odnawialne źródła energii, podłączenie budynków do sieci kanalizacyjnej, usuwanie i unieszkodliwianie azbestu oraz na budowę urządzeń zatrzymujących wodę opadową i roztopową. Od 23 października 2019 r. ruszył nabór nowych wniosków!

Zlikwiduj kopciucha 

Warszawiacy mogą otrzymać dotację na wymianę tzw. „kopciucha” na:

  • instalację pompy ciepła,
  • instalację ogrzewania elektrycznego.
  • przyłączenie nieruchomości do sieci ciepłowniczej,
  • piece gazowe,

 Dodatkowo mieszkańcy, którzy zdecydują się na likwidację kopciucha mogą również otrzymać środki na:

  • odnawialne źródła energii, tj. kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe, współpracujące z nowym ekologicznym źródłem ogrzewania,
  • wykonanie lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej.

To rozwiązanie jest nowością, szczególnie korzystną dla wnioskodawców. Wysokość dotacji uzależniona jest od efektu ekologicznego.

Szczegółowe kwoty dotacji na modernizację kotłowni.

Im szybciej, tym korzystniej. Najbardziej atrakcyjne  kwoty dotacji przewidziane są dla wniosków złożonych  w 2019 i 2020 r. – dofinansowanie może pokryć do 100% kosztów inwestycji. Później, w 2021 r. wysokość dotacji będzie zmniejszona do 90% kosztów inwestycji, a w roku 2022 – do 70%.

Wniosek o dotację można złożyć w dowolnym urzędzie dzielnicy lub w Biurze Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej (pl. Bankowy 2, piętro 7, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 16.00).  Dokumenty przyjmowane są przez cały rok (do 31 grudnia 2022 r.).

Pobierz formularz wniosku o udzielenie dotacji na modernizację źródła ogrzewania.

Pobierz wskazówki, jak uzyskać dotację w 6 krokach

Pamiętaj!

Do końca 2022 r. masz obowiązek wymienić piec na węgiel lub drewno niespełniający wymogów klasy 3, 4 lub 5.

Do końca 2027 r. masz obowiązek wymienić piec na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4.

 Zachęcamy do wykonywania termomodernizacji budynków, informacje dostępne są na http://wfosigw.pl/czyste-powietrze/#

 Więcej informacji o dofinansowaniu inwestycji ekologicznych na zielona.um.warszawa.pl

okazja Dofinansowanie od 12 000 do 200 000 Zlikwiduj kopciucha. Szczegóły na zielona.um.warszawa.pl